چک کردن اردبیل کشاورزی اردبیل ارائه تسهیلات

چک کردن: اردبیل کشاورزی اردبیل ارائه تسهیلات خرید مکانیزاسیون کشاورزی اردبیل برداشت غلات اراضی کشاورزی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی پشه‌ها را تنبیه کنید

محققان دانشگاه واشنگتن دریافتند تلاش ناموفق جهت کشتن پشه‌ها با استفاده از پشه‌کش، اقدامی بی‌فایده نیست و پشه‌ها شوک مکانیکی حاصل از این کار را با بوی بدن شخص مر

پشه‌ها را تنبیه کنید

پشه ها را تنبیه کنید

عبارات مهم : آزمایش

محققان دانشگاه واشنگتن دریافتند تلاش ناموفق جهت کشتن پشه ها با استفاده از پشه کش، اقدامی بی فایده نیست و پشه ها شوک مکانیکی حاصل از این کار را با بوی بدن شخص مرتبط می کنند و یاد می گیرند که شخص را اذیت نکنند.

به گزارش ایرنا از اسوشیتدپرس، پشه ها قادرند بوی خون اشخاص را تشخیص دهند و به همین علت بعضی از افراد بیش از سایرین نشانه نیش پشه ها قرار می گیرند. محققان با استفاده از این واقعیت مطالعات گسترده ای را راجع به رفتارهای غذایی و تاثیرگذاری آموزش بر نحوه تصمیم گیری آن ها در هنگام تغذیه انجام دادند.

پشه‌ها را تنبیه کنید

در این تحقیقات به منظور ایجاد ارتباط بین شوک مکانیکی و بو، پشه ها در معرض بوهای مختلفی مانند بوی موش، مرغ یا یک شخص خاص قرار گرفته و همزمان با این کار با استفاده از یک سانتریفیوژ در معرض شوک مکانیکی قرار گرفتند. در نتیجه این آزمایش معلوم شد پشه ها به سرعت بوها را با احساس تلخ حاصل از شوک مرتبط می کنند و اثر آن جهت چندین روز در واکنش‌ها پشه ها قابل مشاهده است.

در آزمایش دیگری مشخص شد دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی هست، تاثیر زیادی در یادگیری پشه ها دارد. در این آزمایش محققان پشه ها را روی یک سطح متخلخل به گونه ای چسباندند که قادر به بال زدن باشند ولی پرواز نکنند. در بعضی از پشه ها با استفاده از روش CRISPR گیرنده های دوپامین غیرفعال شده است بود. محققان با استفاده از حسگرهایی عملکرد نورون های مرکز بویایی مغز پشه ها را تحت نظارت قرار دادند و دریافتند در پشه های فاقد دوپامین عملکرد این نورون ها بسیار ضعیف تر است و کمتر فعال می شوند. در نتیجه این پشه ها قدرت یادگیری کمتری داشته و قادر به استفاده موثر از اطلاعات بویایی نبودند.

محققان دانشگاه واشنگتن دریافتند تلاش ناموفق جهت کشتن پشه‌ها با استفاده از پشه‌کش، اقدامی بی‌فایده نیست و پشه‌ها شوک مکانیکی حاصل از این کار را با بوی بدن شخص مر

پشه ها فوت آورترین جانوران ساکن زمین هستند و به همین علت محققان همواره به دنبال شناسایی دلایل و روش های مورد استفاده پشه ها در رفتارهای تغذیه ای آن ها هستند. اکنون محققان دریافتند دوپامین در گزینش بعضی افراد به عنوان قربانی و دوری از نیش زدن بعضی دیگر به وسیله پشه ها نقش کلیدی دارد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Current Biology انتشار یافته هست.

واژه های کلیدی: آزمایش | محققان | استفاده | مکانیکی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog